Inwentaryzacja flory i fauny, inspekcje składu dymu, ocena stanu hydromorfologicznego rzek i jezior

W ramach proponowanych usług inwentaryzacyjnych oferujemy możliwość inspekcji farm fotowoltaicznych, inwentaryzacji zwierzyny dzikiej (kopytnej) oraz oceny zdrowia drzewostanu. Z drugiej strony oferowana przez nas technologia nie ogranicza nas wyłącznie do poniższych możliwości. Za pomocą naszych dronów jesteśmy w stanie przeprowadzić również pomiar składu dymu wydobywającego się z domowych kominów, czy też ocenę stanu hydromorfologicznego rzek oraz jezior.

Inspekcja farm fotowoltaicznych

Analiza danych pozyskana z szerokiej gamy czujników zainstalowanych na farmach oraz szerokiego zbioru danych zewnętrznych pozwala na wczesne wykrywanie uszkodzonych komponentów farmy oraz optymalizację procesów produkcji opartych o energię pozyskiwaną z farm PV. Rozwiązanie FlyAI wykorzystuje metody uczenia maszynowego, głębokie sieci neuronowe oraz opracowane algorytmy predykcyjne. Przedstawione podejście umożliwia znaczącą redukcję kosztów, a także minimalizację śladu węglowego.

Dostępne Funkcje

  • Przewidywanie produkcji na dzień następny
  • Wykrywanie uszkodzeń elementów farmy
  • Zbieranie danych o przewidywanej produkcji
  • System wspomagania projektowania farmy uwzględniający efekty wyłączenia farmy w przypadku nadmiernej produkcji
  • System wyłączania poszczególnych elementów farmy, mający na celu minimalizację zdarzeń gdy wyłączona jest cała farma PV

Oferowane linie produktowe

Wszystkie oferowane linie produktowe zawierają system do kontroli aktualizacji, intuicyjny interfejs użytkownika pozwalający na łatwą konfigurację farmy oraz obsługę systemu,  a także szczegółową dokumentację techniczną, umożliwiającą samodzielne rozwiązanie napotkanych problemów.

Bazowy - Program podstawowy

  • Obsługa bazy danych 
  • Pełny symulator farmy 
  • Predykcja produkcji na dzień następny
  • System detekcji i prostej kategoryzacji usterek
  • System raportowania do urzędu predykcji produkcji na dzień następny
  • System predykcji generacji energii, zysków i częstotliwości ustere

Advanced - rozbudowujący DLC

  • Kontrola stanu farmy i degradacji urządzeń
  • Wizualizator pracy farmy
  • Kalkulator kosztów oraz zysków napraw i konserwacji
  • Maksymalizator zysków ze sprzedaży 
  • System kontroli sieci w celu uniknięcia jej przeciążeń skutkującego wyłączeniem

Designer - rozbudowujący DLC skupiający się na projektowaniu farm

  • Predykcja generacji produkcji w danej lokalizacji
  • Kalkulator mocy sieci w lokalizacji
  • Predykcja uszkodzeń na przestrzeni życia farmy PV w danej lokalizacji
  • Predykcja zysków na przestrzeni życia w danej lokalizacji

Inwentaryzacja zwierzyny dzikiej

Zespół FlyAI posiada kompetencje i sprzęt do wykonania usługi polegającej na szacowaniu (inwentaryzacji) ilości zwierzyny dzikiej wg. rodzaju na terenie poszczególnych leśnictw, nadleśnictw czy też obszarów chronionych, takich jak Parki Narodowe. Usługa ta polega na wykonaniu serii lotów z kamerą termowizyjną w zadanych przedziałach czasowych odpowiadających okresom żerowania zwierzyny kopytnej. Loty wykonywane są zgodnie z zasadą wykonywania lotów fotogrametrycznych, czyli polegają na skanowaniu danego terenu i pozyskaniu termogramów poziomych w takich odstępach, dlatego prawdopodobieństwo pojawienia się tej samej zwierzyny na tych samych szeregach zdjęć jest mało realne. Tak pozyskane termogramy trafiają następnie do analizy obrazu z wykorzystaniem metod Uczenia Maszynowego. Dzięki różnym wielkościom zwierzyny i ich różnorakim profilom temperaturowym, pozwala to na dokładne określenie rodzaju zwierzyny.

W celu możliwie dokładnego i niezakłóconego badania używa się dronów bezzałogowych, które wyposażone są w możliwie cichy zespół napędowy – taki, który przy wysokości lotu 150 m AGL nie zakłóca żeru zwierzyny. Wysokość lotu 150 m AGL jest kompromisową wysokością lotu dla uzyskania możliwie cichego nalotu i zachowania odpowiednich parametrów wykonywanych termogramów.

Dotychczasowe doświadczenia pozyskiwane były w okresie letnim. Ze względu na okres żeru i nagrzewanie się terenu, jak dotąd loty były wykonywane dwukrotnie podczas nocy: przez 4 godz. od zachodu Słońca, a następnie 1 godz. przed wschodem Słońca do godz. 7.00 rano. W celu ewaluacji metod szacowania, każdy zakres powinien zostać zweryfikowany przynajmniej raz w nalocie “wieczornym” i kolejny raz w nalocie “porannym”. Wielkość obszarów nalotów jest dostosowywana do rodzaju wykorzystywanych bezzałogowców i okna na naloty.

Zaawansowana analiza obrazów RGB i termogramów przy użyciu Uczenia Maszynowego

Zespół FlyAI posiada w swoim zespole osoby, które wykonywały już takie naloty na obszarze 300 km kwadratowych, które także posiadają doświadczenie w montażu, kalibracji i obsłudze kamer termowizyjnych i tworzeniu rozwiązań bezzałogowych typu made-to-measure. Zespół FlyAI posiada także personel zajmujący się zaawansowaną analizą obrazów RGB i termogramów przy użyciu metod Uczenia Maszynowego, takich jak głębokie sieci neuronowe na potrzeby analizy usterek występujących na farmach fotowoltaicznych, co może zostać wykorzystane do analizy termogramów z nalotów inwentaryzacyjnych zwierzyny dzikiej.

Ocena zdrowia drzewostanu i produktów rolnych

Oferujemy również usługę związaną ze współpracą w dostarczaniu i analizie danych dotyczących wegetacji roślinnej – drzewostanu. W przypadku takiej analizy wykonywane są loty z wykorzystaniem kamer multispektralnych, które pozyskują zdjęcia także w innych pasmach, niż pasmo widzialne. Pozwala to dzięki dalszej obróbce uzyskać wskaźniki takie jak NDVI, LWCI, SAVI, RVI, dzięki czemu znane są wartości chlorofilu oraz poziomu wilgotności. Miary te wykorzystywane są natomiast wprost do oceny zdrowia roślinności wysokiej, średniej i niskiej.